Typy odsávačov podľa spôsobu prevádzky

Primárnou funkciou odsávačov pár je odvádzanie alebo čistenie znečisteného vzduchu, vznikajúceho v kuchyni pri príprave jedál. A práve podľa spôsobu, akým odsávače narábajú s odvetrávaným vzduchom ich rozdeľujeme do dvoch skupín:

- odsávače pár s vonkajším odťahom (komínové odsávače)

- odsávače pár s recirkuláciou vzduchu

 

Odsávače pár s vonkajším odťahom
 

odsávač pár s vonkajším odťahomOdsávače pár s vonkajším odťahom odvádzajú odvetrávaný vzduch do exteriéru.

Odvod znečisteného a prívod čerstvého vzduchu je vedený cez obvodovú stenu alebo komínové teleso.

Ak je to možné, odporúčame zvoliť odsávač s vonkajším odťahom, a to z niekoľkých dôvodov:

  • vyššia účinnosť - odsávače prevádzkované na odťah majú vždy väčšiu účinnosť, u recirkulačného odťahu znižuje pachový filter výkon odsávania až o 20%
  • lacnejšie náklady - odsávače s recirkuláciou vzduchu sú kvôli potrebe pravidelnej výmeny uhlíkových filtrov finančne náročnejšie na prevádzku
  • tichá prevádzka - odsávače s recirkulačným odťahom sú vačšinou o niečo hlučnejšie
  • bezpečnosť - odvod znečisteného vzduchu a prívod čerstvého vzduchu z exteriéru je povinný, ak ste majiteľom plynovej varnej dosky

Každý odsávač má predpísaný prierez odsávacieho potrubia, ktorý odpovedá saciemu výkonu motora odsávača (udávaný v m3/hod.). Ak má potrubie menší prierez, účinnosť odsávania sa zníži, no zároveň sa zvýši hlučnosť odsávania. Potrubie má byť vedené čo možno najkratšou cestou k otvoru v obvodovej stene alebo streche. Je potrebné minimalizovať počet kolien a ohybov potrubia, pretože každá zmena smeru potrubia znižuje účihnosť odsávania. Kvalitný odsávač pár by mal vzduch v miestnosti vymeniť 10-15x za hodinu.

 

Odsávače pár s recirkuláciou

odsávač pár s recirkuláciou vzduchuOdsávače pár s recirkuláciou fungujú na princípe recyklácie znečisteného vzduchu. 

Odsávaný znečistený vzduch prechádza odsávačom pár cez tukový a pachový (uhlíkový) filter, zbavuje sa nečistôt a pachov, a takto vyčistený sa vracia späť do kuchynského priestoru.

Tieto odsávače sa inštalujú v prípade, ak nie je možná inštalácia odsávača s vonkajším odťahom.

Nespornou výhodou recirkulačných digestorov je možnosť inštalovať ich v rôznych dizajnových prevedeniach kamkoľvek - na stenu, na strop alebo dokonca do pracovnej dosky v zasúvateľnej verzii.

 

Filtre na čistenie odsávaného vzduchu:

tukový filter

  • tukový filter - zachytáva čiastočky tukov a chráni tak odsávač pred poškodením motora, ktorý by sa mohol ich vplyvom poškodiť. Súčasťou odsávačov vyššej triedy je aj ukazovateľ nasýtenia tukového filtra. Filter je potrebné podľa potreby čistiť, je však možné ho umývať aj v umývačke riadu.

uhlíkový filter

  • uhlíkový filter - ide o pachový filter umiestnený v plastovej nádobe s granulami aktívneho uhlíka, ktoré zachytávajú výpary, tuk a vlhkosť z odsávaného vzduchu. Uhlíkový filter je potrebné po 3 až 4 mesiacoch (závisí od intenzity varenia) meniť, čím sa chráni motor odsávača a zvyšuje sa efektívnosť jeho výkonu.